Szukaj na tym blogu

piątek, 9 grudnia 2011

2. Podsumowanie procedur i praktyka, c.d.


Proszę  zacząć czytanie od pierwszego wpisu z dnia 28/11/2011 dostępnego w prawej dolnej części bloga.

W ocenie zdolności do ponownego popełnienia przestępstwa bierze się także pod uwagę historię danej osoby i poprzednie wyroki, zachowanie w więzieniu i po zakończeniu kary oraz czynniki ryzyka np. alkohol, rozpad związku, utratę mieszkania itp.
Istotną kwestią jest sytuacja rodzinna klienta. Może ona w większym stopniu zaważyc na decyzji sądu jeśli podpisanie nakazu deportacyjnego skutkowałoby rozpadem życia rodzinnego.

Decyzja deportacyjna a status rezydencki

W przypadku osoby z prawem do rezydentury stałej tylko popełnienie poważnego przestępstwa może skutkować akcją deportacyjną, zatem status rezydencki jest istotnym elementem rozważań.
Osoby poniżej 18-ego roku życia albo mieszkające w UK powyżej 10-ciu lat (niezaleznie od nabycia statusu rezydenckiego), muszą dopuścić się popełnienia przestępstwa bardzo poważnego (wg. klasyfikacji kryminologicznej) by akcja deportacyjna byla uzasadniona.

Nakaz deportacyjny

Dokument jednostronicowy. Pozostaje w mocy aż do jego usunięcia.
Usunięcie nakazu deportacyjnego następuje na podstawie brytyjskiego prawa imigracyjnego.

W zależnosci od rodzaju popełnionego przestępstwa i od tego czy uległo ono przedawnieniu, zwykle po 10 latach od deportacji można się starać o usunięcie nakazu. Jeśli natomiast przestępstwo nie uległo przedawnieniu, z  żądaniem usunięcia nakazu można wystąpić w każdym czasie, o ile  zaistniała znaczna zmiana w sytuacji osobistej osoby deportowanej lub jest to uzasadnione stanem życia rodzinnego.

Próba powrotu

Wjazd na teren UK w czasie obowiazywania nakazu deportacyjnego jest nielegalny i skutkuje zawr
óceniem z granicy.  Podstawą prawną do usunięcia z kraju jest już istniejący nakaz deportacyjny.

Od odmowy wjazdu przysługuje prawo apelacji z Polski a wniosek można złożyć z terminie 28 dni.

Według mnie mamy tutaj do czynienia z konfliktem prawnym ponieważ chociaż podstawy apelacji ujęte są dosyć szeroko i potencjalna możliwość wygranej istnieje, sędzia nie może (w braku decyzji o odmowie cofnięcia nakazu deportacyjnego) nakazać UKBA ten nakaz usunąć.

Tak więc nakaz deportacyjny działa tutaj jako przeszkoda prawna i rozprawa apelacyjna od decyzji odmowy wjazdu zamknie się na jej podtrzymaniu.

Trybunał wyższej izby najprawdopodobniej podejmie taką samą decyzję bo rownież nie ma jurysdykcji w tym względzie. W obliczu braku innych środkow prawnych właściwy do rozpatrzenia sprawy będzie Sąd Najwyższy (High Court). Opcję tą mogłabym polecić tylko upartym i wyjątkowo bogatym.

Do Sądu Najwyższego można się zwrócić tylko i wyłącznie po wyczerpaniu procedur w sądach niższej instancji, wiąże sie to z wykorzystaniem wszystkich szans na ponowne rozpatrzenie  sprawy (ok.3). Szansa na ponowne rozpatrzenie sprawy opiera się na konieczności wystąpienia błędu w decyzji sędziego z pierwszej instancji (tzw. determination of appeal, nie mylić z odmową ponownego rozpatrzenia), i jak wynika z mojego powyższego wywodu, jest raczej nikła.

Dodam, ze nie ma orzeczeń w tym względzie, więc chyba jeszcze nikt się na powyższą opcję nie zdecydował.

Wniosek o usunięcie nakazu deportacyjnego/Apelacja od odmowy usunięcia nakazu deportacyjnego

Powiedziałabym, że tędy droga...
Osoby potrzebujące pomocy w tym zakresie zapraszamy w poczet naszych clientów.

Zniżki i promocje oferowane są w żależności od strategii marketingowej firmy w danym czasie.