Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 28 listopada 2011

1. Podsumowanie procedur i praktyka



Reakcję ze strony UKBA zwykle wywołuje wyrok roku i powyżej pozbawienia wolności za przestępstwo popełnione przez obywatela kraju obcego.


Przed końcem wyroku zwykle wysyłany jest do więzienia list pro forma z zapytaniem o ewentualne powody przez wzgląd na które akcja deportacyjna nie powinna zostać podjęta (część klientów takiego listu nie dostaje).

Niezależnie od tego, co znajdzie sie w odpowiedzi, pracownik UKBA wręcza spakowanym do wyjścia klientom decyzję deportacyjną (intention to make deportation order). Skutkuje to dalszym zatrzymaniem w więzieniu. Nieliczni klienci otrzymali decyzję w rozsądnym terminie faxem albo przy okazji rozmowy z urzędnikiem imigracyjnym.

Od decyzji deportacyjnej przysługuje prawo apelacji w ciągu 5-ciu dni od jej doręczenia. Przedłużenie tego terminu jest przyznawane tylko w wyjątkowych okolicznościach, opoźnienie związane z przygotowywaniem dokumentów do nich nie należy. Najrozsądniej jest złożyc wniosek a komplet dokumentów przedstawić na rozprawie.


Jeśli apelacja zostanie wniesiona i klient sprawę przegra, ma prawo do wnioskowania o jej ponowne rozpatrzenie (order for reconsideration), jeśli wygra, UKBA zwykle stara sie o to samo.

W ok. 50% naszych przypadków procedura kończy się w Trybunale niższej izby (First-Tier Tribunal).

W sprawach tego typu przedmiotem rozważań jest szereg czynników takich jak relacja pomiedzy rodzajem popełnionego przestępstwa a długością wyroku (jeśli np. za nieumyślne spowodowanie śmierci zagrożone karą dożywotniego pozbawienia wolności sąd wymierzy karę dwóch lat, świadczyć to może o istnieniu wielu okoliczności łagodzących których w UKBA albo Trybunale też nie powinni przeoczyć). Przyjmuje się, że długość wyroku jest wyznacznikiem powagi przestępstwa.


Powodzenie sprawy zależy także od stopnia ryzyka popełnienia podobnego przestępstwa w przyszłości (tzw. risk of re-offending) które jest klasyfikowane jako lowmedium i high. W UKBA zwykle ignorują tą klasyfikację na rzecz miarki ogólnej (nie do zaakceptowania, zbyt duże, nie ma pewnosci, itd.), niemniej jednak jest ona wiążąca dla sądu.


Bardzo ważnym źródłem informacji w tym zakresie są raporty z National Probation Service.


Dodatkowym, a może nawet najważniejszym aspektem w ocenie czyjejś przestępczości jest szacunek  ryzyka wystąpienia poważnej szkody (tzw. risk of serious harm klasyfikowanej jako lowmediumhigh and very high).

Przedmiotem rozważan jest więc ryzyko wyrządzenia poważnego uszczerbku na życiu lub zdrowiu, zaznaczam, że musi być to ocena ryzyka przyszłego. Szacunek opierający się wyłacznie na fakcie wyrządzenia poważnej szkody w przeszłości jest błędem w prawie.


c.d.n.